Klasická relaxační masáž

Masáže patří podle dochovaných zdrojů k jednomu z nejstarších a zároveň nejjednodušších způsobů léčby. V původních kulturách, zvláště v Orientálních zemích, byla masáž považována za přirozený způsob péče o tělo, kterou pravidelně a s úspěchem využívali lidé všech věkových kategorií. V západních zemích se masáž jako prostředek podpůrný nebo léčebný začala objevovat až koncem 19.století.Klasická nebo také relaxační masáž patří mezi manuální relaxační techniky, působící okamžitě a jednorázově nejen na tělesný, ale i duševní stav masírované osoby. Odstraňuje únavu, ochablost, ztuhlost, zkrácení a bolestivost svalstva. Masáž se provádí dotykem rukou zaměřené na všechny svalové partie, uvolňují kožní napětí, prokrvení kůže a svalů, vstřebávání výronů a otoků a v neposlední řadě zlepšují výživu tkání. Klasická masáž se může stát prostředkem, který nám může pomoci vzepřít se nemilosrdnému návalu práce a neshod ve svém okolí. Je vhodná pro všechna onemocnění pohybového aparátu, poúrazové stavy nebo při rekonvalescenci. Doporučuje se nejen při stavech po fyzickém vyčerpání nebo při svalové únavě. 
Při masáži se využívají různé masážní prostředky, které usnadní aplikaci jednotlivých masážních hmatů. Já osobně používám oleje, které jsou s příměsí léčivé látky CBD, která sama o sobě má velký vliv nejen na pohybový aparát. Masáž lze definovat jako systematicky prováděné doteky, které poskytují úlevu, navozují pocity pohody nebo utužují zdraví. Dotek je základní mezilidský komunikační prostředek. Byl tu dříve než první náznaky řeči.
 Člověku je proto už od pradávna vrozena schopnost komunikace dotekem. Má schopnost vyvolávat silné emoční a energetické stimulace.
Potřeba příjemného doteku se zvětšuje při stresu, smutku, vážné nemoci, pocitu osamění, nedostatku fyzických kontaktů s jinými lidmi. Laskavé doteky vzbuzují pocit bezpečí, utěšují, léčí, dávají pocit podpory a zájmu.
Dobře provedená masáž vede k celkovému pocitu pohody, tepla a bezpečí, a tím umožňuje zharmonizování a zotavení těla i ducha masírovaného jedince.

Účinky masáže

- ​uvolňují se potní a mazové žlázy na povrchu pokožky
- uvolnění napjatého svalstva
- masáž pozitivně ovlivňuje nervový systém, krevní a lymfatické řečiště
- urychluje vyplavování toxických látek z těla
- zlepšuje průtok krve a cév celým tělem 

Baldwin 4. Feeling Stressed Why a Massage Will Do You Good
Kontraindikace masáže

- ​při horečce a zánětlivých, virových, bakteriálních infekčních onemocněních
- při postižení kůže hnisavým nebo plísňovým chorobným zánětem a při popáleninách (lupénka, ekzemy, místní zánět nebo infekce)
- v místech čerstvého poranění kůže
- v místech křečových žil, zánětů žil a bércových vředů
- při nádorových onemocněních
- při krvácivých chorobách